Посилення держконтролю над релігійним життям в Україні

Колишній Департамент міністерства культури України з етнополітики та свободи совісті підвищений до однойменної Державної служби. Раніше це було лише одне з відомств Мінкульту, а тепер це «центральний органу виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України, щодо реалізації державної політики у сферах міжнаціональних відносин, релігії та захисту прав національних меншин»

Декларована мета діяльності нової Держслужби залишається приблизно тією ж: «Удосконалити і розширити інструментарій державного регулювання в сфері забезпечення прав нацменшин і свободи слова для оперативного і якісного вирішення питань, пов’язаних із захистом прав нацменшин і гармонізацією державно-церковних відносин».

За фактом основною функцією залишиться держконтроль над церковним життям, маніпуляції церковним майном, що перебуває у віданні Мінкульту (безліч храмів і монастирів, які є пам’ятками культури) і лобіювання інтересів ПЦУ. Раніше саме Мінкульт і його Департамент по «свободу совісті» запустили дискримінаційну ініціативу щодо примусового зміни назви УПЦ МП. Пізніше Мінкульт активно підключився до справи ліквідації УПЦ КП на користь ПЦУ, запевняючи, що УПЦ ПК була ліквідована, а значить все її майно повинно перейти до ПЦУ.

Найсумнішим нам здається той факт, що нову структуру продовжить очолювати Андрій Юраш — «чиновник з релігії» чисто порошенківської формації (очолював департамент з травня 2019 року). Якщо раніше здавалося, що при Зеленському ручний контроль держави над церквою якщо не припиниться, то хоча б помітно ослабне, то до тих пір, поки профільне відомство очолює А. Юраш, в це неможливо вірити.

Ця посада для професійного технократа, який може неупереджено і виключно за допомогою м’якої сили управляти релігійним життям країни так, щоб вона не виходила з берегів. На відміну від цього Юраш відкрито представляє інтереси ПЦУ, що вже точно не посприяє «забезпечення свободи совісті та гармонізації державно-церковних відносин».

Навряд чи новий уряд України змінить Андрія Юраша, оскільки його син — Святослав Юраш — член партії «Слуга народу», депутат в новій Верховній Раді, якій довірено напрямок зовнішньої політики.

Leave a Comment

Your email address will not be published.