ЗеКонстітуція: що Зеленський хоче змінити в Основному законі України

Як тільки Верховна Рада України нового скликання запрацювала всього тиждень тому, її накрив вал законодавчих ініціатив президента Зеленського. Що цікаво, серед перших же ініціатив — 7 стосуються змін до Конституції. Залишимо осторонь питання скасування депутатської недоторканності, оскільки там ініціатором виступав Петро Порошенко. Зеленський просто зумів довести справу до логічного кінця.

Основні конституційні ініціативи Зеленського полягають у наступному:

Скорочення депутатів з 450 до 300, а також введення пропорційної виборчої системи. І те, і інше в Україні давно очікувано.

Покарання депутатів за прогули і кнопкодавство. Пропустив третину засідань протягом однієї сесії — будь добрий, здай мандат. Голосуєш за того хлопця? Спасибі до побачення. Питання дисципліни в Раді потрібно було давно вирішити. Якщо вийде — всі будуть задоволені.

Скасування адвокатської монополії. Якщо рішення ухвалять, інтереси людини в суді зможе представляти не тільки людина з адвокатською скоринкою.

Право президента на створення регуляторних органів, призначення глав НАБУ, ГБР. По суті, ці права глави держави прописані в законах, проте діяльність президента регулюється Конституцією, а там таких прав у президента немає. Зеленський просто вирішив усунути казус.

Всю владу народу! Дуже цікавим виглядає проект закону, яким пропонується дати українцям право законодавчої ініціативи. Якщо рішення буде, українці зможуть подавати проекти законів на розгляд Ради. Ідея хороша, але є заковика. Саму процедуру законодавчої ініціативи народу потрібно буде ще прописати в окремих законах. Що саме там буде — поки незрозуміло.

Інстітут уповноважених. Крім уповноваженого ВР з прав людини буде ще ціла структура уповноважених. Ймовірно, ці люди будуть захищати права українців в Раді.

Нові органи Верховної Ради. З одного боку, кількісне наповнення Ради депутатами буде зменшено, з іншого боку, Рада отримає консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи. Якщо це поліпшить якість прийнятих законів, то ми тільки за. Цікаво, що всі ці закони вже проголосовані в Раді і відправлені до Конституційного суду для перевірки на відповідність основному закону. Якщо там дадуть «добро», парламентські «слуги народу» не підведуть.

Leave a Comment

Your email address will not be published.